Հայաստանում կստեղծվի կիբերանվտանգության ինքնավար մարմին
Հայաստանում շուտով կստեղծվի ինքնավար մարմին, որը կզբաղվի կիբերանվտանգության ոլորտով և կպաշտպանի անձնական տվյալների և թվային ինքնության անվտանգությունը: Այս մասին Օգոստոսի 21-ին Կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարությունն այս քայլը նախատեսում է թվայնացման ռազմավարության մի մասի շրջանակում՝ հաշվի առնելով թվային հիգիենայի և էլեկտրոնային ծառայությունների օգտագործման ընթացքում առաջացող ռիսկերն ու հնարավոր վտանգները:
Նախատեսված կառույցը կանդրադառնա հաքերային հարձակումների, տվյալների արտահոսքի և այլ թվային սպառնալիքների կանխարգելմանը՝ ապահովելով քաղաքացիների տվյալների պաշտպանությունը և թվային միջավայրի անվտանգությունն ընդհանրապես:

В системе ArCa зафиксированы сбои
Компания Armenian Card сообщает, что из-за проблем, связанных с интернет-шлюзами, транзакции Ecommerce недоступны, а в других услугах, обслуживаемых через интернет-шлюзы, также зафиксированы сбои.
Из компании уверяют, что специалисты работают над решением проблем.
Отметим, что это не первый раз, когда в системе ArCa фиксируются сбои: в прошлом месяце граждане также жаловались на недоступность карточных переводов и онлайн-платежей.
ArCa — это национальная платежная система Армении, через которую осуществляются транзакции различных банков и онлайн-платформ. Отметим, что 55% акций ArCa принадлежат Центральному банку РА, 45% — коммерческим банкам, за исключением «Меллат банка» и «ВТБ Армении».