Երաշտը վնասել է Հայաստանի ու Վրաստանի 97 տոկոսը
Օգոստոսի առաջին տասնօրյակում Եվրոպայի և Միջերկրածովյան ավազանի զգալի մասը բախվել է երաշտի ծանր հետևանքների։ Ամենաշատը տուժել են Կովկասյան տարածաշրջանը և Հյուսիսային Բալկանները։
Արբանյակային դիտարկումների հիման վրա կատարված ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ տարածքի 7.8 տոկոսը գտնվում է ամենաբարձր՝ տագնապալի երաշտի մակարդակում, ևս 38.7 տոկոսը՝ նախազգուշացման, իսկ 4.9 տոկոսը՝ վերահսկման ռեժիմում։
Հայաստանի և Վրաստանի տարածքի շուրջ 97 տոկոսը արդեն տուժել է երաշտից։ Այս ցուցանիշով երկու երկրները առաջնային դիրք են զբաղեցնում, նրանց հաջորդում են Բուլղարիան և Կոսովոն։
Միակ դրական փոփոխությունները նկատվել են Կենտրոնական Եվրոպայում՝ Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Ավստրիայում և Չեխիայում, որտեղ իրավիճակը որոշ չափով բարելավվել է։
Բացի ջրի պակասից, երաշտը նաև սրում է հրդեհների վտանգը։ Այսպես՝ միայն այս տարվա ընթացքում Եվրամիության տարածքում կրակն արդեն ոչնչացրել է ավելի քան մեկ միլիոն հեկտար անտառային տարածք, ինչը ռեկորդային թիվ է։

На станции Айрум началась установка нового пешеходного моста
На станции Айрум в Тавушской области стартовали работы по установке пешеходного моста. Предыдущий мост обрушился в мае прошлого года в результате разлива реки Дебед.
Новый металлический мост был подарен Армении Исламской Республикой Иран. Строительные работы идут быстрыми темпами, и, по заверениям строителей, мост вскоре будет готов.
Это уже второй металлический мост, который Иран дарит Армении для ликвидации последствий наводнения. Первый был установлен в алавердийском квартале «Станция Санаин».
Напомним, что после разлива реки Дебед в мае 2023 года в Тавушской и Лорийской областях было повреждено около 15 мостов. Эта информация подтверждена Министерством транспорта и связи Армении.