Ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում 2028 թվականից բուհերում և գիտական կազմակերպություններում
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում փոփոխությունների հիմնական դրույթները։
Նախարարի խոսքով՝ օրենքը ավելի ճկուն կդարձնի գիտական կազմակերպությունների ձևերը, ու հստակ կտարանջատի, թե որոնք են հանրային և որոնք՝ մասնավոր:
Նոր լիցենզավորման պահանջները կսկսեն գործել 2028-ից։ Այս ժամանակահատվածը հնարավորություն կտա բուհերին և գիտական կենտրոններին հարմարվել օրենքի պահանջներին, կատարել անհրաժեշտ փոփոխություններ իրենց ծրագրերում ու կազմակերպչական կառուցվածքում, ստեղծել նոր մասնագիտություններ և ներգրավել միջազգային փորձագետների։
Նախարարը ընդգծել է, որ անցումային դրույթները մանրամասնորեն կտեղեկացվեն բոլոր բուհերին և գիտական կենտրոններին, և բոլոր ենթաօրենսդրական ակտերը կդրվեն քննարկման, որպեսզի կրթական և գիտական կառույցները նախապես տեսանելիություն ունենան իրենց համար։
Այս նոր կարգավորումների արդյունքում մասնավոր գիտական կազմակերպությունները ևս կկարողանան պաշտոնապես հաստատվել և ազատորեն զարգանալ, ինչը մինչև հիմա հաճախ դժվար էր իրականացնել։

В Москве запущена пилотная программа цифрового учета иностранных граждан
С 1 сентября в Москве и Московской области запущен пилотный цифровой учет местонахождения иностранных граждан через мобильное приложение «Амина». Об этом сообщает Многофункциональный миграционный центр Москвы.
В пилотной программе участвуют граждане Армении, Грузии, Азербайджана, Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана, Молдовы и Украины, прибывающие в Москву или Московскую область для работы. Они обязаны скачать приложение для регистрации и дистанционной передачи информации о месте проживания.
«Амина» позволяет после загрузки зарегистрироваться по адресу ММЦ и без личного визита уведомить Министерство внутренних дел о месте проживания или его изменении. Приложение также собирает геолокационные данные, и если они не передаются в течение нескольких дней, пользователь получает уведомление для подтверждения или изменения адреса.
Если данные не передаются в течение трех рабочих дней, гражданин может быть снят с учета в ММЦ, а нарушение может быть внесено в Реестр контролируемых лиц. Отмечается, что нахождение вне зоны учета или выезд из страны также приведет к снятию с учета.
ММЦ подчеркивает, что инициатива направлена на упрощение миграционного процесса и предоставление добросовестным гражданам удобного и эффективного способа учета.