Միհրան Պողոսյանի՝ թմրանյութի մասին գործը փակուղում է
Հայաստանի վերջին տարիների ամենախոշոր թմրամիջոցների գործը՝ այդ մեջբերումով հայտնված մոտ մեկ տոննա կոկաինի մաքսանենգությունը, փաստորեն կանգնել է փակուղու առաջ։ Քննչական մարմինները, ըստ տեղեկությունների, չեն կարողանում կամ խնդրի մի մասը ուղարկել դատարան կամ դադարեցնել քրեական հետապնդումը։ Պատճառը բավարար ապացույցների բացակայությունն ու անհրաժեշտ նոր ապացույցներ ստանալու սահմանափակումներն են։
2024 թվականի մայիսին ԱԱԾ–ն հայտարարեց, որ Էկվադորից Հայաստան է ուղարկվել մոտ մեկ տոննա կոկաին։ Առաջին գնահատականներով խոսքը մոտ մեկ տոննայի մասին էր, հետագա փորձաքննություններում նշվեց, որ իրական զանգվածը եղել է շուրջ 788 կգ։ Այս առումով գլխավոր հարցերն են՝ ինչպե՞ս է այդ բեռը անցել մաքսային վերահսկողությունից և ո՞վներ են իրական պատասխանատուները։
Մայիսի 24-ին վարչապետն ԱԺ–ում ընդգծեց, որ բացահայտման անունը կապվում է բանան ներկրմամբ զբաղվող մի ընկերության հետ, որի սեփականատերը նախկին պատգամավոր է և այժմ գտնվում է հետախուզման մեջ։
Այս քրեական գործով մի շարք այլ անձանց նկատմամբ նախկինում հարուցվել և հայտարարվել էր հետախուզում, իսկ որոշ կալանավորվածների խափանման միջոցների ժամկետները լրանալուց հետո նրանց թույլատրվել է ազատ արձակվել՝ մինչ հետագա նախաքննությունը։ Միաժամանակ քննիչները մի քանի միջազգային հարցում են ուղարկել՝ նրանցից ստացված պատասխանները, ըստ հրապարակումների, կամ ուշանում են, կամ բավարար չեն՝ պատշաճ ապացույցների համար։ Այս հանգամանքները են կարծես թե թույլ չեն տալիս վերջնական ընթացք տալ։

Добыча полезных ископаемых в приграничных зонах Армении ужесточится
Компании, желающие проводить исследования или добычу полезных ископаемых в приграничных районах Армении, должны предоставить согласования от Службы национальной безопасности, Министерства иностранных дел и Министерства обороны. В зонах таможенного контроля также потребуется одобрение таможенных органов.
На заседании Комитета по экономическим вопросам Национального собрания заместитель министра территориального управления и инфраструктур Асатур Варданян отметил, что законодательными изменениями устанавливается полный запрет на добычу песка и гравия из русел приграничных рек. В случае нарушения предусмотрен штраф в размере 20 млн драмов, а при повторном нарушении — прекращение права пользования недрами.
Изменения направлены на предотвращение изменения русел рек, включая случай с Араксом, а также на снижение ущерба приграничным экосистемам и рисков для безопасности.
Правительство должно в течение восьми месяцев утвердить подзаконные акты. Действующим компаниям предоставляется 90 дней для соответствия требованиям к GPS и другим техническим средствам.
Напомним, что в результате незаконной добычи песка компанией, принадлежащей брату бывшего премьер-министра Овика Абраамянa Генрику Абраамяну, изменилось русло реки Аракс.