Հայաստանում կստեղծվի պետական հարթակ՝ անշարժ գույքի հայտարարությունները ստուգելու համար
Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել պետական էլեկտրոնային հարթակ, որի միջոցով կստուգվեն անշարժ գույքի վաճառքի բոլոր հայտարարությունները։ Այս փոփոխությունը ներառված է «Ռիելթորական գործունեության մասին» օրենքում և արդեն ստացել է ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի հավանությունը։
Ըստ նախագծի՝ 2027 թվականից սկսած մասնագիտացված կայքերում տեղադրվող անշարժ գույքի վաճառքի բոլոր հայտարարությունները ավտոմատ կերպով կուղղվեն Կադաստրի կոմիտեին կից նոր հարթակ՝ փաստաթղթերի ստուգման համար։ Սա պետք է ապահովի, որ յուրաքանչյուր վաճառք ունենա անհրաժեշտ բոլոր իրավական հիմքերը և խուսափեն խարդախ գործարքներից։
Կադաստրի պետական կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի խոսքով՝ եթե սեփականատերը հայտարարություն տեղադրի որևէ կայքում, այն նախ կանցնի պետական հարթակի ստուգումը։ Իսկ եթե գործընթացը սկսվի հենց պաշտոնական հարթակից, փաստաթղթերի ստուգումից հետո այն օգտատիրոջը կառաջարկի ընտրել արդեն գործող մասնագիտացված կայքեր։ Այս հարթակի հետ կապ չունեցող կայքերը այլևս չեն կարողանա հրապարակել անշարժ գույքի վաճառքի հայտարարություններ։
Բացի այդ, նոր օրենքով նախատեսվում է նաև, որ ռիելթորները (գույքի միջնորդ) պետք է ունենան բարձրագույն կրթություն և գործելու համար պարտադիր հանձնեն թեստային քննություն՝ ստանալով համապատասխան վկայական։

Стало известно, почему прекращены рейсы Ереван-Капан-Ереван
Рейсы Ереван-Капан-Ереван временно приостановлены по причине планового технического обслуживания самолета компании «Новейр». Как сообщил телеканалу «Сюник» директор компании Карен Варданян, по его словам, обслуживание может продлиться до 4 месяцев. После этого чешский самолет L-410 вернется на линию. До этого компания пытается найти заменяющий самолет, чтобы как можно скорее восстановить рейсы.
С апреля этого года из-за роста пассажиропотока частота рейсов Ереван–Капан–Ереван была увеличена: вместо 3 раз в неделю до 5 раз. Полет позволял преодолеть путь примерно за 40 минут. С января по сентябрь 2025 года было выполнено 95 рейсов — на 19 больше, чем за аналогичный период 2024 года, и перевезено 2096 пассажиров.
Это третий гражданский аэропорт Армении, получивший код IATA. Напомним, что еще в 2024 году в аэропорту Капана были установлены приборы для измерения высоты нижней границы облаков. В настоящее время в аэропорту «Сюник» совершает посадку только самолет, вылетающий из Еревана, однако в обозримом будущем отсюда могут открыться рейсы и в другие страны. Аэропорт «Сюник» финансируется благотворительным фондом «Зангезурский медно-молибденовый комбинат».