Արթիկի հինգ գյուղեր մշտական ջուր կունենան
Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքում մեկնարկել են խմելու ջրի ջրագծերի հիմնանորոգման աշխատանքները համայնքի հինգ բնակավայրում։ Ծրագրում ընդրկվել են Մեծ Մանթաշ, Արևշատ, Փոքր Մանթաշ, Լեռնակերտ և Պեմզաշեն գյուղերը։ Ընդհանուր առմամբ, այս բնակավայրերում ապրում է ավելի քան 10 հազար մարդ, որը մինչ այժմ զրկված էր մշտական ջուր ունենալու հնարավորությունից։
Ծրագրի շրջանակում հին և մաշված ստորգետնյա խողովակները փոխարինվում են նորերով, նորացվում են դիտահորերը և օժանդակ դետալները։ Առավել խնդրային հատվածներում՝ հատկապես բարձր լեռնային գոտիներում, բնակիչները տարիներ շարունակ ունենացել են խմելու ջրի հասանելիության սահմանափակումներ, հատկապես ամռան ամիսներին։
Սակայն այս նախաձեռնությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը դեռ չի կարողացել երաշխավորել ջրամատակարարման կայունությունը շատ այլ գյուղերում։ Նման խնդիրներ կան մի շարք մարզերում։ Այս խնդիրները հիմնականում պայմանավորված են հին ջրագծերով, ջրամբարների սահմանափակ կարողությամբ և երբեմն էլ՝ բարձր լեռնային պայմաններով։

Лица, применившие насилие, будут подвергнуты электронному контролю
В Армении планируется внедрить новый механизм предотвращения домашнего насилия. На очередном заседании Национального собрания обсуждается пакет законов, согласно которому лица, применившие насилие, будут обязаны носить устройство электронного контроля — GPS-браслет. Цель этого шага – защитить жертв и предотвратить риск новых инцидентов со стороны насильника.
По словам заместителя министра внутренних дел Армена Казаряна, проектом устанавливается обязанность для насильника — носить средство контроля, а в случае отказа или уклонения предусматривается уголовная ответственность — лишением свободы на срок до одного года.
Согласно представленным им данным, только за первые пять месяцев 2025 года по случаям домашнего насилия было зарегистрировано 234 предупреждения, применено 701 случай срочного вмешательства, а на учете состоит 1917 лиц.
Изменения в законе предполагается ввести в силу с 1 марта 2026 года. До этого государство должно обеспечить все технические и правовые условия, чтобы применение браслетов было эффективным и практически осуществимым.