Երեխաների իրավունքների պաշտպանության նոր փոփոխություններ. ի՞նչ է փոխվելու Հայաստանում
Հայաստանում քննարկվում են օրենսդրական կարևոր փոփոխություններ, որոնք վերաբերում են երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը և ընտանեկան հարաբերություններին։
Առաջին և ամենաշատ քննարկվող փոփոխությունը վերաբերում է հայրության ճանաչման հարցին։ Նոր նախագծով առաջարկվում է երեխայի նկատմամբ հայրության ճանաչումը թույլատրել միայն կենսաբանական հոր կողմից։ Այլ անձանց կողմից այդ իրավունքը նախատեսվում է ամբողջությամբ արգելել։ Այս դրույթը, ըստ հեղինակների, կոչված է բացառել իրավական ու սոցիալական բարդ իրավիճակները, որոնք կարող էին առաջանալ նախկին կարգավորումների դեպքում։
Մյուս կարևոր նորամուծությունը առնչվում է երեխայի կարծիքը հաշվի առնելուն։ Մինչ այժմ օրենսդրությամբ ամրագրված էր, որ միայն տասը տարեկանից բարձր երեխաների կարծիքը պետք է դիտարկվի նրանց վերաբերող որոշումներում։ Նախագծով այս տարիքային սահմանափակումը հանվում է, և յուրաքանչյուր երեխա, անկախ տարիքից, հնարավորություն կունենա արտահայտելու իր դիրքորոշումը։ Կարծիքը կգնահատվի՝ հաշվի առնելով երեխայի հասունության և զարգացման մակարդակը։ Նշվում է նաև, որ երեխայի լսված լինելու իրավունքը չի կարող օգտագործվել նրա շահերին հակառակ, իսկ գործընթացում պարտադիր կներգրավվի մանկական հոգեբան կամ սոցիալական աշխատող։
Փոփոխությունների փաթեթում առաջին անգամ օրենքով ամրագրվում է նաև «բուլինգ» հասկացությունը։ Պետական և համայնքային մարմինները պարտավոր են լինելու իրականացնել կանխարգելիչ և արձագանքող միջոցառումներ՝ դպրոցներում և այլ միջավայրերում բուլինգի ենթարկված կամ դրա վտանգի տակ գտնվող երեխաներին պաշտպանելու համար։
Նախագիծը ներառում է նաև մի շարք այլ կարգավորումներ։ Այսուհետ ալիմենտի վճարումները պետք է կատարվեն միայն անկանխիկ եղանակով։ Որդեգրման դատավարական գործընթացում երեխայի մասնակցությունը այլևս պարտադիր չի լինի, մինչդեռ գործող օրենսդրությամբ 14 տարեկանից բարձր երեխաները պետք է ներկայանային դատարանում։ Միևնույն ժամանակ նախատեսվում է նաև ուժեղացնել երեխայի պաշտպանության համակարգը համայնքներում՝ մարզպետարաններում և Երևանի քաղաքապետարանում ստեղծելով լրացուցիչ մասնագիտական լիազորություններ։

Комитет кадастра предлагает оцифровать документы на недвижимость: смогут ли все воспользоваться этой програмой?
В Национальном собрании представлен проект дополнений и изменений в закон «О государственной регистрации прав на имущество», который, по словам Комитета кадастра, включен в цифровую повестку ведомства. Проект представил в парламенте председатель Комитета кадастра Сурен Товмасян.
По его словам, до сих пор в цифровой системе обрабатывались только правоустанавливающие документы, а с изменениями планируется оцифровать также и не правоустанавливающие документы. В процессе работы с недвижимостью правоустанавливающими являются документы, которые создают или подтверждают право собственности — например, договор купли-продажи, свидетельство о наследстве, судебный акт. Не правоустанавливающими являются вспомогательные документы — планы, измерения, справки, квитанции, которые сами по себе не имеют юридической силы.
Как пояснил Товмасян, документы, представленные в офисе, будут сканироваться в цифровой системе, после чего гражданин электронной подписью подтвердит факт подачи документов. Затем бумажная версия будет возвращена гражданину, и сохранится только электронная версия. По его словам, «это позволит решить проблему постоянно растущего бумажного архива и повысить качество данных по каждому объекту недвижимости».
Однако инициатива поднимает ряд вопросов. На сегодняшний день электронной подписью обладают в основном те граждане, которые активно используют онлайн-платформы государственных услуг, работают в тех или иных системах или являются представителями бизнес-сферы. Проблема особенно актуальна в регионах и среди пожилых граждан, у которых нет электронной подписи. Это означает, что часть граждан фактически не сможет полноценно воспользоваться системой.
Следует также отметить, что Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам уже дала проекту положительное заключение.