Անշաարժ գույքի վաճառքով զբաղվող անձինք կանցնեն պարտադիր որակավորում
Հայաստանում նախատեսվում է նոր օրենսդրական փաթեթ, որը կարգավորում է ռիելթորական գործունեությունը և անշարժ գույքի վաճառքի համակարգը։ Ռիելթորը հանդիսանում է մասնագետ, որը օգնում է մարդկանց գնել կամ վաճառել անշարժ գույք՝ ապահովելով գործարքի իրավական և տեխնիկական կողմերը։ Նոր նախագծով առաջարկվում է ստեղծել պետական միասնական քաղաքականություն, որը կպաշտպանի ինչպես գույքի գնորդին, այնպես էլ վաճառողին և ոլորտի մասնագետներին։
Նախագծի կարևոր մասը վերաբերում է ռիելթորների որակավորմանը։ Մասնագետները պետք է անցնեն որոշակի քննություններ և ստանան հատուկ վկայականներ, որպեսզի կարողանան օրինական և անվտանգ ծառայություններ մատուցել անշարժ գույքի շուկայում։
Անշարժ գույքի վաճառքի և վարձակալության գործընթացը նույնպես կվերահսկվի նոր էլեկտրոնային համակարգով։ Այս համակարգի միջոցով յուրաքանչյուր սեփականատեր կամ ռիելթոր, նախքան գույքը վաճառքի կամ վարձակալության առաջարկելը, կանցնի նույնականացում, տվյալները կստուգվեն գրանցված իրավունքների և գոյություն ունեցող սահմանափակումների նկատմամբ, և միայն դրանից հետո գույքը կհայտնվի առցանց հարթակներում։ Այս նոր մոտեցումը թույլ կտա բացառել սխալներ, շփոթմունք կամ թյուրիմացություններ գույքի մասին տեղեկատվության մեջ։
Նոր նախագծով ներդրվում է նաև անշարժ գույքի կառավարման ինստիտուտը։ Սա նշանակում է, որ սեփականատերը կարող է հանձնել գույքը կառավարիչին, որը կզբաղվի դրա վարձակալությամբ կամ օրավարձով տրամադրումով՝ ապահովելով տեխնիկական կարգավիճակի պահպանությունը և վճարումների ճիշտ իրականացումը։
Բացի այդ, ռիելթորական ընկերությունները, որոնք ունեն էլեկտրոնային հարթակներ, հնարավորություն կունենան ինտեգրվել պետական տվյալների շտեմարաններին՝ ապահովելով ցուցակագրված գույքերի ճշգրտությունը և փոխգործելիությունը առցանց կայքերի հետ։ Նրանց համար, ովքեր չեն ունենա սեփական էլեկտրոնային համակարգ, նույնպես նախատեսված է փոխգործելիության մեխանիզմ, որը թույլ կտա նրանց ցուցակագրած գույքերը ներկայացնել առցանց։

Жители проспекта Гая протестуют против строительства высотного здания
9 сентября, параллельно с заседанием Совета старейшин города Еревана, жители проспекта Гая в административном районе Нор Норк провели акцию протеста перед мэрией против строительства высотного здания вблизи их домов. Они потребовали организовать встречу с Тиграном Авиняном. Жители выступают против строительства нового 18-этажного высотного здания на территории своего двора, где находится детская площадка. По их словам, строительство не только создает проблему плотной застройки, но и представляет угрозу безопасности — например, в чрезвычайных ситуациях пожарные машины не смогут подъехать к зданию.
Планируемое здание займет около 2200 кв. м территории, расположенной в центральной части между несколькими многоквартирными домами и детской площадкой. Строительство будет осуществлять новый собственник земельного участка Самвел Саакян. Он отметил, что мэрия предлагала ему и другие участки, но он хочет построить многоквартирный дом именно на своей земле.
Вопрос строительства здания был включен в повестку сегодняшнего заседания Совета старейшин в числе вопросов без доклада. По предложению руководителя фракции «Республика» Ани Хачатрян вопрос был снят с повестки для отдельного обсуждения. Руководитель фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян предложил сделать его докладным, однако по предложению мэра Тиграна Авиняна вопрос будет рассмотрен только в ходе обмена мнениями.
Жители настаивают на том, что их двор должен сохраняться в виде детской площадки и открытого пространства, и призывают мэрию не выдавать разрешение на строительство высотки.
Напомним, что в последние годы мэрия выставляет на аукцион земельные участки на территории Еревана. Один за другим растут высотные здания, которые не только способствуют увеличению численности городского населения, но и создают социальные проблемы — от пробок до загрязнения воздуха.