Ջալալ Հարությունյանը պատիժը կրի քրեակատարողական հիմնարկում
Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի գործով դատական գործընթացը ավարտվեց․ Վճռաբեկ դատարանը մերժել է նրա և պաշտպանի բողոքը։ Սա նշանակում է, որ ավելի վերին ատյանում վիճարկելու հնարավորություն այլևս չկա, և նա պետք է պատիժը կրի քրեակատարողական հիմնարկում։
Հարությունյանի գործը դատարաններում քննարկվում էր դեռ այս տարվա սկզբից։ Հունվարի 15-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը նրան մեղավոր ճանաչեց «զինվորական պաշտոնեական անփութություն» հոդվածով։ Ըստ մեղադրանքի՝ այդ անփութությունը տեղի է ունեցել պատերազմի պայմաններում և «ՑՕՐ»-ի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի 20 զինծառայող է զոհվել, 7-ը՝ վիրավորվել, զորամասն էլ անցել է Ադրբեջանի հսկողության տակ։ Արցախի ««ՑՕՐ»-ի զորամասի զինվորների գործով մեղադրյալ է նաև հրետանային դիվիզիոնի պետը։
Քննչական կոմիտեից 2022-ին հայտարարել էին, որ Ջալալ Հարությունյանը մեղադրվում է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ երկու դրվագում թույլ տված լուրջ սխալների համար։ Առաջին դրվագը վերաբերում էր 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-8-ի հակահարձակողական գործողություններին, որոնք ձախողվել են ուժերի ոչ բավարար պատրաստվածության և փոխգործակցության բացակայության պատճառով։ Հետագայում այս դրվագով նա արդարացվել էր։
Դատախազությունը պահանջում էր նրան դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման, տուժողի կողմը՝ 8 տարվա։ Սակայն դատարանը որոշեց՝ Ջալալ Հարությունյանը կպատժվի 5,5 տարվա ազատազրկմամբ։
Հունիսի 18-ին Վերաքննիչ դատարանը հաստատեց առաջին ատյանի վճիռը՝ առանց որևէ փոփոխության։ Իսկ սեպտեմբերի 26-ին Վճռաբեկ դատարանը վերջնական կետ դրեց գործին՝ մերժելով բողոքը։

Отец погибшего военнослужащего под стражей: его здоровье под угрозой
У переведенного в Уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен» Арсена Гукасяна проблемы со здоровьем. Адвокат Татев Согоян сообщает, что его состояние здоровья тяжелое, а задержание противоречит решению правительства и создает для него опасность.
Арсен Гукасян был задержан 29 сентября во время акции протеста near здания Министерства обороны РА по обвинениям в хулиганстве и вмешательстве в деятельность должностного лица. 7 октября суд решил заключить его под стражу на один месяц, несмотря на то, что адвокат уже представил медицинские документы о его серьезных сердечных заболеваниях и возможной травме в результате инцидента.
По словам адвоката, Гукасян страдает хроническим коронарным синдромом, несколько раз переносил инфаркт миокарда, трижды подвергался стентированию, у него установлен поддерживающий прибор, и его артериальное давление относится к высокому риску. В дни задержания и ареста бригада скорой помощи зафиксировала высокое сердечное давление и возможное повреждение прибора, однако необходимая медицинская помощь не была предоставлена.
Татев Согоян подчеркнула, что уже представлены все необходимые медицинские документы и ходатайства в соответствующие органы, чтобы как можно скорее вывести Арсена Гукасяна из-под стражи и обеспечить медицинский контроль, переведя его в соответствующий медицинский центр. Защитник прав человека еще не отреагировал.