Մայիսի 4-ը՝ ոչ աշխատանքային օր
Կառավարությունը նախատեսում է 2026 թվականի մայիսի 4-ի աշխատանքային օրը տեղափոխել 2026 թվականի ապրիլի 18-ին, որը շաբաթ օր է:
Այս որոշումը կքննարկվի հունվարի 29-ին՝ նիստի օրակարգում:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը՝ մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակություններով։ Ուստի Երևանի տրանսպորտի երթևեկությունն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով մայիսի 4-ի աշխատանքային օրը տեղափոխվի:
Նախագիծը պատրաստվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի կողմից։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովները անցկացվում են տարեկան երկու անգամ։ Նախաձեռնության հեղինակը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն է։ Հարթակը միավորում է եվրոպական երկրների ղեկավարներին՝ քննարկելու ռազմավարական նշանակության թեմաներ։
ԵՔՀ առաջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 2022-ի հոկտեմբերին՝ Պրահայում։ Այս գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Իլհամ Ալիևը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։

20 военнослужащих награждены по случаю праздника Святого Саркиса Полководца
По случаю праздника Святого Саркиса викарий Араратской Патриаршей епархии архиепископ Навасард Кчоян наградил 20 военнослужащих.
Мероприятие проводится в 11-й раз. Список награждаемых был предоставлен Министерством обороны Республики Армения.
Мероприятие началось со святой литургии. Викарий Араратской Патриаршей епархии архиепископ Навасард Кчоян и заместитель министра обороны РА Арман Саргсян поприветствовали военнослужащих и их семьи.
Также выступил рядовой Григор Айрапетян, отметив, что подарки, врученные солдатам Араратской Патриаршей епархией в связи с праздником, обязывают продолжать службу с честью, преданностью и верой.
Выступил и курсант Даниэль Даниелян, который от имени военнослужащих поблагодарил за проявленное внимание и теплое отношение.