ՄԻՊ-ը Սահմանադրական դատարանում վիճարկում է չվճարված կենսաթոշակի սահմանափակումը
Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումը՝ կենսաթոշակի չվճարված գումարների տրամադրման կարգի վերաբերյալ։
Պաշտպանի գնահատմամբ՝ ստեղծվում են իրավիճակներ, երբ անձը ունի կենսաթոշակ ստանալու իրավունք, սակայն գործող կարգավորման պատճառով զրկվում է իրեն հասանելիք գումարների մի մասից։ Հարցը վերաբերում է բազմաթիվ քաղաքացիների, որոնցից շատերը խնդրի լուծման նպատակով դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին։
Դիմումով վիճարկվում է գործող այն կարգավորումը, ըստ որի՝ եթե կենսաթոշակի վճարումը դադարեցվել է, ապա հետագայում այն վերականգնելու դեպքում չվճարված գումարը կարող է վճարվել միայն վերջին մեկ տարվա համար՝ մինչև դիմելու կամ համապատասխան տեղեկատվությունը ստանալու օրը։ Այսինքն՝ անգամ եթե անձը տվյալ ամբողջ ժամանակահատվածում ունեցել է կենսաթոշակ ստանալու իրավունք, նա կարող է ստանալ միայն մեկ տարվա գումարը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խնդրահարույց է համարում այս սահմանափակումը՝ նշելով, որ այն կարող է հակասել Սահմանադրությամբ երաշխավորված սեփականության իրավունքին։
Պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ընդգծել է, որ պետության ցանկացած միջամտություն սեփականության իրավունքին պետք է լինի օրինական, կանխատեսելի և համաչափ։ Սեփականությունից զրկումը կարող է կիրառվել միայն բացառիկ դեպքերում և օրենքով հստակ սահմանված պայմաններով։
Դիմումում հղում է արվում նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայուն նախադեպային դիրքորոշումներին, որոնց համաձայն՝ սեփականության իրավունքը հիմնարար իրավունք է, և դրա սահմանափակումը հնարավոր է միայն օրենքով և հստակ պայմաններով։

Незаконно построенные здания в прибрежных зонах озера Севан также будут демонтированы в 2026 году
В прибрежных районах озера Севан на земельных участках ниже абсолютной отметки продолжаются работы по демонтажу незаконных строений. В рамках этих мероприятий уже снесено 65 зданий и сооружений.
24 февраля 2026 года были демонтированы коттедж, построенный братом бывшего министра образования и науки Армена Ашотяна, а также незаконно построенный коттедж Карена Григоряна — сына бывшего губернатора Гегаркуника Рафика Григоряна. Они были возведены на участках ниже абсолютной отметки, на которые у застройщиков не было прав аренды.
2 февраля также были демонтированы забор, бетонные подпорные стены, пандус и другие постройки, возведенные в части ниже абсолютной отметки у севанского особняка бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна. Прокуратура подала против него иск о конфискации имущества незаконного происхождения.
Правительство и прокуратура отмечают, что демонтированные строения не могут быть использованы для социально незащищенных семей, так как на них невозможно зарегистрировать право собственности и они могут оказаться под водой.
Следует отметить, что работы начались 11 декабря 2025 года. Участки озера Севан ниже 1905 метров относятся к зоне затопления и прибрежной охраны, поэтому существование незаконных зданий представляет угрозу для экосистемы озера, чистоты и качества воды.