Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հերթական աշխատանքային այցն է կատարել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հիմնանորոգման և բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին տեղում ծանոթանալու նպատակով։
Նախարարին ուղեկցել է ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը։ Այցի ընթացքում կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչները ներկայացրել են արդեն իրականացված և ընթացիկ աշխատանքները, ինչպես նաև առաջիկա փուլերը։
Քննարկման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել աշխատանքների որակի ապահովման, տեխնիկական հսկողության, ինչպես նաև սահմանված ժամկետների պահպանմանն առնչվող մի շարք հարցերի։ Նախարարն ընդգծել է ծրագրի պատշաճ և ժամանակին իրականացման կարևորությունը՝ հաշվի առնելով հուշահամալիրի նշանակությունը։
Հիշեցնենք, որ հուշահամալիրի վերանորոգումը քննարկումների կենտրոնում է։ Բարձրացված աղմուկը պայմանավորված է շինարարական աշխատաքներով. շատերը կարծում են, որ Ծիծեռնակաբերդը «քանդվում է»՝ վերանորոգման փոխարեն։

Официальные лица РА и РФ обсудили вопросы железнодорожной инфраструктуры
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Армен Симонян принял делегацию во главе с заместителем министра транспорта РФ Дмитрием Зверевым.
В ходе встречи обсуждались вопросы восстановления и строительства железнодорожных инфраструктур «Гюмри–Ахурик–граница Турецкой Республики» и «Ерасх–граница Нахичеванской Автономной Республики Азербайджанской Республики». Также была затронута тема сотрудничества в сферах автомобильного транспорта и авиаперевозок.
Стороны достигли договоренности о продолжении обсуждений.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян ранее предложил российским коллегам продать концессионное управление железными дорогами Армении стране, дружественной как для Еревана, так и для Москвы. Он также поднял вопрос о восстановлении приграничных железнодорожных узлов с Азербайджаном и Турцией, которые не функционируют с начала 1990-х годов.
Армянские железные дороги в феврале 2008 года были переданы в концессионное управление компании «Южно-Кавказская железная дорога» сроком на 30 лет с правом продления еще на 10 лет.