Օրենքը կա, բայց հստակ մեխանիզմ չկա․ ինչպես են վերահսկելու մեքենաների աղմուկը
Հայաստանում շուտով կսկսեն տուգանել այն վարորդներին, ովքեր իրենց մեքենաների վրա տեղադրում են հավելյալ ուժեղացուցիչներ կամ խլացուցիչներ։ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ հաստատեց օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է խախտման համար սահմանել խիստ պատիժ․ տուգանք նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով
(10 հազար դրամ), սարքավորումների բռնագրավում և վարորդի տուգանային միավորների նվազեցում (2 բալ)։
Խնդիրը միայն մեքենաների ձայնը չէ։ Օրինագծի հեղինակները նշում են, որ նման սարքավորումները ավելացնում են աղմուկը, խանգարում երթևեկությանը և խաթարում հասարակական անդորրը։ Երևանում ու մյուս քաղաքներում, որտեղ մեքենաների հոսքը մեծ է, այս երևույթը դարձել է իրական խնդիր։
Սակայն այստեղ հարց է առաջանում, թե ինչպես է կարգավորվելու այս դաշտը։ Իշխանությունը հայտարարում է, որ խախտումները կարձանագրվեն տեխնիկական զննման ժամանակ, բայց պարզ չէ՝ ինչպես է երաշխավորվելու վերահսկողության թափանցիկությունն ու արդարությունը։ Բացի այդ՝ տեխնիկական զննումները իրականացվում են տարեկան մեկ անգամ և քաղաքացիներն էլ իրենք կարող են հանել այդ ուժեղացուցչներն ու խլացուցիչները տեխզննումից առաջ, և կրկին դրանք հետ տեղադրել։
Եթե չլինեն հստակ չափանիշներ և վերահսկման վստահելի մեխանիզմներ, ապա օրենքը կարող է վերածվել պարզապես հերթական գրանցված նորմի, որը գործնականում չի կիրառվի կամ կկիրառվի ընտրովի։
Բացի այդ՝ օրինագծում չի սահմանվում որևէ դեցիբել, պարզապես նշվում է՝ մեքենայում ունես ոչ գործարանային աուդիոսարքավորում, դու ենթակա ես տուգանման։ Սակայն հարկ է նշել, որ հիմա բազմաթիվ ավտոմեքենանե գործարանային արտադրությամբ արդեն շատ բարձր ձայնով նվագարկիչներ ունեն։ Ստացվում է՝ նրանք չեն տուգանվելու, անգամ եթե ձայնը բարձր է։
Համեմատության համար կարող ենք նշել, որ մի շարք եվրոպական երկրներում այդ աշխատանքներով զբաղվում են ոստիկանները։ Բացի այդ այլ երկրներում հիմնականում գործում են հստակ դեցիբելային շեմեր։

Какие новые подробности известны о TRIPP?
Министерство иностранных дел Республики Армения сообщило, что отчуждение, дарение или продажа долей девелоперской компании TRIPP какой-либо страной или компанией невозможны без согласия Армении.
74% акций девелоперской компании TRIPP принадлежат США, а 26% — Армении. Документом установлено, что компания находится под контролем Армении в вопросах развития и реализации инфраструктур, и любое изменение долей невозможно без одобрения армянской стороны.
По словам Мирзояна, проект TRIPP — это многослойный экономический мегапроект. Первый слой связывает Армению с миром и третьими странами через территорию Азербайджана, то есть она может экспортировать и импортировать. Также Армения связывается с Арменией через территорию Азербайджана, то есть из Ерасха можно попасть в Мегри через территорию Нахичевана.
Второй слой: мир и третьи страны связываются с третьими странами через территорию Армении. Например, страна Центральной Азии [может связаться] со страной ЕС через территорию Армении.
Третий слой, да, это Азербайджан, который связывается как с третьими странами через территорию Армении, так и устанавливается связь Азербайджан-Нахичеван. То есть это мегапроект взаимосвязанности.
13 января в Вашингтоне министр иностранных дел РА встретился с госсекретарем США, чтобы представить рамки реализации проекта TRIPP. Программа направлена на создание мультимодальной транзитной взаимосвязанности через территорию Армении, улучшение региональных торговых путей, соединение Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республики и расширение торговых возможностей из Центральной Азии в Европу.