Երևանի փոսերի «մեղավորները» փոխվում են․ Ավինյանը ներկայացրեց նոր պատճառներ
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը պարզաբանել է, թե ինչ գործոններով են պայմանավորված ձնամաքրման աշխատանքներից հետո մայրաքաղաքի փողոցներում առաջացած փոսերը։
Քաղաքապետի խոսքով՝ խնդիրներն առավելապես արձանագրվել են այն հատվածներում, որտեղ նախկինում իրականացվել են կոյուղու և ջրագծերի անցկացման աշխատանքներ, այսինքն՝ ասֆալտածածկի նկատմամբ արդեն եղել է միջամտություն։ Նրա խոսքով՝ փոսեր են գոյացել նաև այն փողոցներում, որտեղ երկար ժամանակ հիմնանորոգում կամ միջին նորոգում չի կատարվել։
Ավինյանը միաժամանակ ընդգծել է, որ վնասվածքների մի մասը կապված է նաև ձնամաքրման ընթացքում օգտագործված աղի մեծ քանակի հետ։ Նա հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա համեմատ այս ձմռանը դեկտեմբերից մինչև հունվար ընկած ժամանակահատվածում կիրառվել է ռեկորդային ծավալի աղ։
Ավելի վաղ քաղաքապետը հայտնել էր, որ փողոցներում կուտակված աղը պետք է հնարավորինս արագ հեռացվի, որպեսզի հնարավոր լինի անցնել փոսալցման լայնածավալ աշխատանքների։

Жанна Андреасян посетила Мемориальный комплекс Геноцида армян
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян совершила очередной рабочий визит в Мемориальный комплекс Геноцида армян с целью ознакомления на месте с ходом работ по капитальному ремонту и благоустройству.
Министра сопровождала генеральный секретарь МОНКС Асмик Акопян. В ходе визита представители подрядной организации представили уже выполненные и текущие работы, а также предстоящие этапы.
В рамках обсуждения был затронут ряд вопросов, касающихся обеспечения качества работ, технического надзора, а также соблюдения установленных сроков. Министр подчеркнула важность надлежащей и своевременной реализации программы, учитывая значимость мемориального комплекса.
Напомним, что реконструкция мемориала находится в центре обсуждений. Поднятый шум обусловлен строительными работами: многие считают, что Цицернакаберд «разрушают» вместо того, чтобы ремонтировать.