Ոստիկանական համազգեստի վաճառքը կողմնակի անձանց կսահմանափակվի, իսկ զինվորակա՞նը
Հայաստանում հնարավոր է սահմանափակվի ոստիկանական համազգեստի վաճառքը այն մարդկանց, ովքեր ՆԳՆ համակարգի հետ կապ չունեն։ Այս հարցը քննարկվել է Ազգային ժողովում։ Պատգամավոր Արուսյակ Մանավազյանը («Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցություն) խորհրդարանում նշեց, որ վերջին շրջանում համացանցում տարածվում են տեսանյութեր, որտեղ ոստիկանության հետ կապ չունեցող քաղաքացիներ հանդես են գալիս ոստիկանների համազգեստով։ Նրա խոսքով՝ նման երևույթները խաթարում են ոստիկանության հեղինակությունը։
Ի պատասխան՝ ՆԳՆ փոխնախարար Արմեն Մկրտչյանը նշեց, որ ներկայումս համազգեստի վաճառքը թույլատրված է, քանի որ դա անհրաժեշտ է հենց ծառայողների համար․ եթե նրանց հագուստը մաշվում է, կարող են ազատ գնման միջոցով փոխարինել։ Միևնույն ժամանակ, փոխնախարարը չբացառեց, որ մշակվեն նոր կանոններ, որոնք թույլ կտան և՛ ապահովել ոստիկանների կարիքները, և՛ կանխել չարաշահումները։
Տարիներ առաջ նոր օրենք ընդունվեց, ըստ որի՝ զինվորական համազգեստն ապօրինի կրող անձինք պատասխանատվության կենթարկվեննվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով։ Չնայած այդ նոր օրենքին՝ մարդիկ շարունակում են գնել ու հագնել զինվորական համազգեստ։ Հատկապես գյուղական շրջաններում բազմաթիվ են բանվորները, գյուղացիները, որոնք հենց զինվորական համազգետս են կրում։ Կարևոր է նախևառաջ մարդկանց գիտակցությունը, որ այն Հայաստանի Զինված ուժերի համազգեստն է։ Հետո, նախարարությունն անձամբ պիտի կարողանա լուծել զինվորականների համազգեստի խնդիրները, որ նրանք կարիքը չունենա գնելու։
Պարտադիր զինվծառայության մեջ գտնվող շատ-շատերը գնում են նոր համազգեստներ, քանի որ նախարարությունը տրամադրում է 6 ամիսը մեկ։ Պետք է նշել նաև այն, որ ՊՆ-ն դեռևս 2023 թվականին էր հայտարարել, որ հայկական բանակը նոր համազգեստ կունենա։ Մինչև 2024 թվականի ավարտը այդ համազգեստը կկարողանան կրել, սակայն մինչ օրս որևէ տեղեկատվություն չկա նոր համզգեստների մասին։

В уголовно-исполнительных учреждениях создаются специальные камеры для лиц со склонностью к самоповреждению
Только за последние месяцы этого года в уголовно-исполнительных учреждениях зарегистрировано 17 случаев смерти, часть из которых — самоубийства. Правозащитники неоднократно обращали внимание на эту проблему, и министерство предпринимает шаги для урегулирования ситуации.
Министр юстиции РА Србуи Галян отметила, что в Уголовно-исполнительном учреждении «Армавир» открыто новое стационарное медицинское отделение, полностью отремонтированное и оснащенное современным оборудованием. Этот центр призван обеспечить надлежащее медицинское обслуживание лиц, находящихся в местах лишения свободы, особенно тех, у кого есть проблемы с психическим здоровьем.
Министр подчеркнула, что только этими мерами проблему не решить: необходимо проводить индивидуальную работу с лицами, склонными к самоповреждению. С учетом этого уже завершается процесс учета лиц с проблемами психического здоровья, чтобы последующая работа была более целевой и эффективной.
В программах министерства также акцентируется пересмотр камерных условий.
В ближайшем будущем планируется создать специальные камеры, где будут содержаться лица со склонностью к самоповреждению, лишая их возможности покончить с жизнью или сводя ее к минимуму. Кроме того, предусмотрены временные камеры, оснащенные камерами видеонаблюдения, куда будут переводиться лица, находящиеся в остром риске.